What is a fair price for guitar lessons?

In order to figure out a fair price for guitar lessons (which could be in the range of $30 to $100), start by comparing the prices you are going to get for guitar lessons with one another, with the prices you will get if you pay for an in-person lesson, and with all the prices you are going to pay if you go to a school for lessons.


The best resource for checking the prices for guitar lessons at school is the Guitar Lovers website.

They offer the total number of instruments, pricing, and the percentage of sales that will allow you to compare with the prices you are going to get at the Guitar Lovers website and with the price you are going to pay in person.

However, if you want to buy a guitar or instrument, the Guitar Lovers website does not list any prices.

Instead, I am going to use the prices found with the Guitar Lovers website and use this formula:

(Total Number of Instruments/Number of Sales) × 99.5 %

If you are going to buy a guitar or instrument, then I recommend you do not get any more than this.

The formula (Total Number of Instruments/Number of Sales) = (Total Number of Guitar Lessons/Number of Schools) × 99.5 % = (total number of instruments/total number of sales) × 99.5 % = (price you must pay on a guitar/price you must pay at a school)

However, if you are going to get a guitar, take the formula above and change it to:

(Total Number of Instruments/Number of Schools) × 99.5 %

Now add together the price you spend at schools and the price you spend at guitar shops (in any one location), and you get the price you will pay, as discussed in this table.

In practice, I have used an alternative method to calculate the total price you will pay: I am going to use the amount you spend to buy instruments, and the amount you pay to get lessons.

The formula for figuring out the total cost of a teacher course is:

(Total Amount spent + Total Amount spent on Lessons) × (Cost to learn)

As you can see, this formula uses the same information as the other formulas, and is almost identical.

I just use a different starting amount to calculate the cost of this course, and use a different ending amount to calculate the price you